×
آخرین اخبار

گزارش سازمان جهانی بهداشت: یک کودک از هر شش کودک قربانی آزار سایبری بوده است

 • کد نوشته: 185751
 • ۱۴۰۳-۰۱-۰۸
 • 42 بازدید
 • در ایران هم «سن سایبری» کودکان سال به سال کاهش یافته است

  گزارش سازمان جهانی بهداشت: یک کودک از هر شش کودک قربانی آزار سایبری بوده است

  به گزارش دیدگاه نیوز، یک مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت خبر داد که حدود ۱۶ درصد کودکان ۱۱ تا ۱۵ ساله در سال ۲۰۲۲ میلادی «آزار و اذیت سایبری» را تجربه کرده‌اند.

  هانس کلوگه، مدیر منطقه اروپا در سازمان جهانی بهداشت، گزارش اداره متبوع خود درباره آزار سایبری کودکان را «زنگ خطری» برای آزار و خشونت در اینترنت خواند.

  گزارش این اداره که روز چهارشنبه، هشتم فروردین، منتشر شد حکایت از آن دارد که آزار و اذیت کودکان نسبت به چهار سال گذشته دست‌کم سه درصد افزایش یافته و هم‌اکنون می‌توان گفت که از هر شش کودک یک کودک قربانی «آزار سایبری» بوده است.

  بر اساس این گزارش جدید که ۴۴ کشور در اروپا، آسیای مرکزی و کانادا را شامل می‌شود، ۱۵ درصد پسران و ۱۶ درصد دختران گفته‌اند که در ماه‌های اخیر دست‌کم یک بار آزار در اینترنت را تجربه کرده‌اند.

  همچنین ۱۱ درصد پسران و دختران گفته‌اند که در دو ماه گذشته دست‌کم ماهی دو تا سه بار در مدرسه آزار دیده‌اند. این رقم چهار سال پیش ده درصد گزارش شده بود.

  دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود بیشترین سطح آزار و اذیت اینترنتی برای پسران را در کشورهای بلغارستان، لیتوانی، مولداوی و لهستان و کمترین میزان را در اسپانیا ثبت کرده است.

  بر اساس این گزارش،‌ از هر هشت نوجوان یک نفر اذعان کرده که دیگران را در اینترنت آزار داده است.

  به گفته آقای کلوگه، هم‌اکنون کودکان روزانه «تا شش ساعت» را در فضای سایبری سپری می‌کنند و همین باعث می‌شود که حتی تغییرات کوچک در عادات آنها اثری بزرگ بر سلامتی‌شان داشته باشد.

  در مقابل افزایش آزار سایبری، نرخ درگیری فیزیکی در کودکان ثابت مانده و در دوره چهار سال گذشته تغییری نکرده است: ۱۴ درصد برای پسران و شش درصد برای دختران.

  در ایران هم رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی کشور در سال ۱۴۰۰ درباره «کاهش سن کودکان سایبری» به والدین هشدار داده بود.

  شبکه‌های اجتماعی به طور مرتب اقدامات خود در زمینه وضع مقررات موثرتر برای افراد زیر سن قانونی را اعلام می‌کنند، اما این اقدامات تاکنون ناظران و مقامات را متقاعد نکرده است.

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *