×
آخرین اخبار

هوای خوزستان نیاز به تصمیم ملی و انقلابی دارد / ۳۵۰ هزار هکتار زمین‌های خوزستان به کانون گردوخاک تبدیل شده است

 • کد نوشته: 11391
 • ۱۳۹۷-۰۲-۰۹
 • 739 بازدید
 • نماینده مردم مسجدسلیمان در مورد وضعیت بحرانی هوا در شهرهای خوزستان گفت: «گفته می‌شود که ریزگردها منشأ خارجی دارد. این حرف در مورد بخشی از ریزگردها درست است اما بخش عمده این پدیده منشأ داخلی دارد. وقتی تالاب‌ها خشک می‌شوند، از آنها خاک بلند می‌شود. این یک چیز واضح است.»

  هوای خوزستان نیاز به تصمیم ملی و انقلابی دارد / ۳۵۰ هزار هکتار زمین‌های خوزستان به کانون گردوخاک تبدیل شده است

  پریسا طاهریدیدگاه نیوز / چند روز گذشته مردم لالی و شهر مسجدسلیمان شاهد پدیده عجیبی بودند. ساعت کمی از ده صبح گذشته بود که گرد و غبار هوا، حجیم شدن ابرها و بارش باران برای ساعاتی روز را برای مردن تبدیل به شب کرد. البته اهالی شهرهای مختلف خوزستان سال‌ها است که با پدیده ریزگردها دست و پنجه نرم می‌کنند اما این پدیده امسال زودتر از هر سال به سراغ شهرهای غربی و جنوبی کشور رفته است.

  علی عسگر مظاهری، نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس در گفت‌وگو با دیدگاه نیوز خواستار یک اقدام ملی و انقلابی در مورد هوای این شهرها می‌شود و می‌گوید: «واقعاً مردم از این شرایط خسته هستند. کیفیت زندگی در این شهرها بسیار پایین آمده است. مردم نمی‌توانند برای زندگی‌شان برنامه‌ریزی کنند. نمی‌دانند در فلان روز که می‌خواهند کاری را انجام دهند هوا چطور خواهد بود. کودکان هم نمی‌توانند کودکی کنند. بیشتر روزهای سال را نباید از خانه بیرون بروند و بازی کنند.»

  او ادامه می‌دهد: «کودکان دچار فقر حرکتی و افسردگی می‌شوند. این‌ها کوچک‌ترین مشکلاتی است که ریزگردها برای مردم درست کرده است. برای همین هم ما نماینده‌ها می‌گوییم اگر فکری برای این استان‌ها نشود در آینده با بحران‌های جدی‌تری رو به رو خواهیم بود.»

  مظاهری می‌گوید: «هر روز شاهد سرایت بیشتر گرد و غبار به شهرهای اطراف هستیم و گرد و غبار به ایلام و لرستان هم رسیده  است و این یعنی بحران خیلی نزدیک به نظر می‌رسد و اگر کاری نکنیم پیامدهای این اتفاق ممکن است غیرقابل جبران باشد.»

  او به اقداماتی که تا کنون انجام شده اشاره می‌کند و می‌گوید: «تا کنون کارهایی انجام شده و مردم خوزستان هم منتظر هستند که این اقدامات نتیجه دهد اما رنج مردم هر روز بیشتر می‌شود و این اقدامات کافی به نظر نمی‌رسد. گفته می‌شود که ریزگردها منشأ خارجی دارد. این حرف در مورد بخشی از ریزگردها درست است اما بخش عمده این پدیده منشأ داخلی دارد. وقتی تالاب‌ها خشک می‌شوند، از آنها خاک بلند می‌شود. این یک چیز واضح است. وقتی ۳۵۰ هزار هکتار از زمین‌های منطقه به منشأ بلند شدن گرد و غبار تبدیل شده، نمی‌توان گفت که این‌ها منشأ خارجی دارد.»

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *