×
آخرین اخبار

چرا نامزدهای انتخاباتی شعار حفظ محیط زیست سر می دهند اما در عمل حرف خود را نقض می کنند

 • کد نوشته: 1859
 • ۱۳۹۶-۰۲-۱۳
 • 2108 بازدید
 • اهمیت محیط زیست محیط زیست یعنی آن محیطی که همه انسانها و موجودات در آن پدید آمده اند تا برای ادامه زندگی خویش در آن محیط نقش خود را دنبال کنند حفظ محیط زیست بمنظور حمایت از همان محیط ،جهت داشتن زندگی سالم است که آن محیط از سه بخش آب خاک و هوا تشکیل […]

  چرا نامزدهای انتخاباتی شعار حفظ محیط زیست سر می دهند اما در عمل حرف خود را نقض می کنند

  اهمیت محیط زیست

  محیط زیست یعنی آن محیطی که همه انسانها و موجودات در آن پدید آمده اند تا برای ادامه زندگی خویش در آن محیط نقش خود را دنبال کنند حفظ محیط زیست بمنظور حمایت از همان محیط ،جهت داشتن زندگی سالم است که آن محیط از سه بخش آب خاک و هوا تشکیل شده است.

  امروزه در تبلیغات از نوع کاغذ هیچ گونه اصول صحیحی اجرا نشده است که این نوع تبلیغات نه تنها باعث آلودگی محیط می شود بلکه با قطع بی رویه درختان در نهایت منجر به آلودگی هوا نیز خواهد شد.

  در تبلیغات انتخاباتی صوتی نیر باعث آزار اذیت و بهم زدن آرامش مردم می شود که این امر شهروندان را از کار روزمره خود می زنند و افسردگی را افزایش می دهند این نوع آسیب اجتماعی «آلودگی صوتی» شناخته شده است.

  لذا برای فرهنگ سازی صحیح انتخابات بایستی در صرفه جویی کاغذ و حفظ محیط زیست سالم و رعایت حقوق شهروندی در رابطه با آلودگی صوتی از نامزدهای انتخاباتی خواسته شود موارد فوق را در هنگام شروع تبلیغات سرلوحه کار قرار دهند، قابل ذکر است که تبلیغات کاغذی هم بر زیبایی شهر و هم بر محیط تاثیر منفی دارد و تبلیغات صوتی بر اعصاب روان مردم اثرات ناخوشایندی می گذارد، که در اینجا می‌توان گفت برای اجرای فرهنگ و اخلاق صحیح انتخابات پیشنهاد می‌شود بجای این همه هزینه های هنگفتی که در بر می گیرد، نصب چندین بنر بزرگ و تعداد محدودی پوستر در محل های مشخص شده و شبکه های رسانه ی و اجتماعی انجام شود.
  این کار اقدامی بسیار شایسته است و در هزینه ها صرفه جویی می شود که این مابالتفاوت این پول را میتوان صرف کارهای عام المنفعه کرد که این کار جای تقدیر دارد.

  .

  تبلیغات رسانه ای جایگزین تبلیغات کاغذی

  امروزه خوشبختانه ارتباطات رسانه ای تا حدودی جای ارتباطات کاغذی را گرفته است که اینکار در دنیای مدرن نقش ویژه دارد.

  اگر چه ارتباطات رسانه ای ،شبکه های اجتماعی، سایت های خبری از نظر سلامتی خود نیز چندان بی خطر نیستند و گزارشاتی درباره امواج ماهواره ای پیامدهای موبایل در میان کسانی که از گوشی های موبایل استفاده بی رویه می کنند در دست است.

  «البته باید گفت که ارتباطات رسانه ای محدود به موبایل نیست و زیان ارتباطات رسانه ی کمتر از ارتباطات کاغذی است».

  بنابراین مطلوب است بجای کاغذ از رسانه ها استفاده حداکثری شود تا از هدر رفتن میلیونها تن کاغذ و آلودگی محیط جلوگیری شود که این کار سه مزیت دارد.

  عدم آلودگی محیط، کاسته شدن هزینه ها، دارای سرعت بالا از جمله ابن مزیت هاست.

  .

  نقش سازمان های مردم نهاد

  این سازمان‌ها تشکیل شده از خود مردم هستند و وابسته به هیچگونه نهاد دولتی نیستند، بلکه طبق اهداف و فعالیتها و قوانین با اداره ها دولتی ارتباط برقرار میکنند و به نفع مردم قدم می دارند.

  نقش موثر و هدف خدمت به همنوعان خود را درپی دارند و نباید در برخورد با رفتارهای محیط زیستی کم کاری صورت پذیرد، از این جهت بایستی برای نظرات خود و خواسته های مردم نترس و مطالبه گر حقوق مردم باشد و اعتراضات خود را در چارچوب قانون اساسنامه اظهار و به مراجع بالاتر مراجعه کنند و نباید بی تفاوت بگذریم، و امروزه سازمانهای مردم نهاد نقش سازنده ی را دنبال میکنند، طوری رفتار می کنند که دیگران از انها الگو بگیرند.
  در عوض میتوان گفت آنچه که ما از دیگران نیاز داریم بایستی خودمان آن را رعایت کنیم و برای بهبود این کار نیاز مبرم به همکاری و همدلی در کارهای مشارکتی و گروهی دارد تا براحتی به وظایف مربوطه بپردازند.

  یادداشتی از: کورش (خیرالله) حسنوند مدیر موسسه فرهنگی بلوط زاگرس

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *