×
آخرین اخبار

تا اطلاع ثانوی بنزین سوپر نزنید!

 • کد نوشته: 12468
 • ۱۳۹۷-۰۵-۰۴
 • 563 بازدید
 • دیدگاه نیوز / حدود سه ماه است که بنزین سوپر در برخی جایگاه‌های سوخت سراسر کشور با کمبود مواجه شده و بسیاری از جایگاه‌ها بنزین سوپر عرضه نمی‌کنند. موضوعی که بررسی لایه های پنهان آن نشان می‌دهد معلول مصرف بالای سوخت است و با وجود اینکه به گفته مسئولان پالایشگاه ها در حد توان خود […]

  تا اطلاع ثانوی بنزین سوپر نزنید!

  دیدگاه نیوز / حدود سه ماه است که بنزین سوپر در برخی جایگاه‌های سوخت سراسر کشور با کمبود مواجه شده و بسیاری از جایگاه‌ها بنزین سوپر عرضه نمی‌کنند. موضوعی که بررسی لایه های پنهان آن نشان می‌دهد معلول مصرف بالای سوخت است و با وجود اینکه به گفته مسئولان پالایشگاه ها در حد توان خود تولید می‌کنند، باز هم زورشان به مصرف خودروها نمی رسد.

  کاهش عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت از اواسط خردادماه احساس می‌شود. پیگیری‌های دیدگاه نیوز در آن زمان به این نتیجه رسید که علت این موضوع قطع واردات بنزین سوپر به دلیل خودکفایی کشور در تولید این بنزین است. در این راستا یک منبع آگاه به ایسنا گفت: واردات بنزین سوپر متوقف شده است و بخش اعظم بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تولید می‌شود. از آنجایی که این پالایشگاه در وضعیت اورهال (تعمیر و نگه داری) قرار داشته و حدود ۱۰ تا ۱۲ روز است که به چرخه تولید بازگشته است حدود ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا کمبود ایجاد شده را جبران کند.

  همچنین فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درمورد مشکل مذکور توضیح داد: درحال حاضر بنزین سوپر در تعداد محدودی از جایگاه‌های تهران عرضه می‌شود. از آنجایی که بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تامین می‌شود و این پالایشگاه در وضعیت اورهال قرار داشته، عرضه بنزین سوپر با محدودیت مواجه شده است. نفت‌کش‌ها در حال انتقال بنزین سوپر از پالایشگاه شازند به سراسر کشور هستند و به زودی بنزین سوپر بدون هیچ مشکلی در کشور عرضه خواهد شد.

  همچنین حدود دو هفته پیش محمدرضا موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در پاسخ به سوالی درمورد کمبود توزیع بنزین سوپر در کشور گفت: بنزینی که درحال حاضر در کشور توزیع می‌شود یورو چهار است و درکل چهار اکتان با بنزین سوپر تفاوت دارد. به طور متوسط روزانه ٣.۵میلیون لیتر بنزین سوپر در کشور توزیع میشود که این میزان ممکن است با توجه به شرایط به ٣.٣ یا ٣.٧برسد اما به طور کلی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

  مشکل بنزین سوپر پابرجا است

  با این‌حال این مشکل بعد از گذشت حدود دو ماه همچنان پابرجا است و بسیاری از مخاطبان ایسنا طی تماس‌های تلفنی از عدم عرضه این نوع بنزین در جایگاه‌های سوخت خبر داده‌اند.

  در این راستا، زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه عرضه بنزین سوپر در شهر تهران بدون مشکل توزیع می شود، افزود: از ساعت ۲۴ بامداد روز سه شنبه تا عصر این روز یک میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر در شهر تهران توزیع شده است.

  وی از مصرف روزانه سه میلیون لیتر بنزین سوپر در سراسر کشور خبر داد و گفت:این میزان از بنزین تنها در پالایشگاه شازند اراک تولید می شود.

  این درحالی است که آمار و ارقام ماهانه مصرف بنزین خبر از افزایش بی سابقه این فرآورده توسط مصرف کنندگان می دهد و به نظر می رسد اولویت پالایشگاه های کشور از جمله پالایشگاه شازند اراک تامین بنزین یورو چهار است و به همین دلیل ممکن است در برخی از روزها این پالایشگاه به جای تولید بنزین سوپر اقدام به تولید بنزین یورو چهار کنند. بنابراین مصرف بالای کشور حلقه گمشده کمبود عرضه بنزین سوپر در کشور است.

  نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

  دیدگاه نیوز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *